STAREJTE SE O SEBE A SVÉ TĚLO.

zdroj obrázku: http://perthurbanrunners.com

Už delší dobu mám problémy s koleny. Než se zeptáte, je mi 25 let. A ano, je opravdu brzo na to, mít nějaký problém s klouby, ale je to tak. A tady je můj příběh. Každopádně, nenechte tu bolest zajít tak daleko, jako já.

Začalo to zhruba před 3 lety. Rozhodla jsem se, že budu víc běhat, ale asi po měsíci mě začalo bolet nejprve pravé, a po chvíli i levé koleno. Přisuzovala jsem to tomu, že je to kvůli běhání. Že je to snad normální, a brzy to přejde. Ale bolest neustupovala, naopak to začalo sílit.

Bolest mě provázela kdykoliv, když jsem měla ohnutá kolena, ať už jsem si sedala, vstávala, kdykoliv jsem seděla, ležela s ohnutými koleny, v autě, ve vlaku, nebo jen tak doma na židli. Bolest tu byla vždy, když jsem měla skrčená kolena.

Nechápala jsem to. Nedokázala jsem si to nijak odůvodnit. A co bylo nejhorší? Že ani doktoři mi neřekli, co se děje s mými koleny. Za celé ty roky jsem obešla asi pět ortopedů, prošla jsem si přes rentgen (který nic neprokázal), šla jsem na magnety, na kryoterapii, byla jsem u různých fyzioterapeutů, i u své obvodní doktorky. Už ani nedokážu říct, co vše jsem podstoupila, ale bylo toho dost.

Dokonce mi jeden doktoř řekl, že jsou někdy věci mezi nebem a zemí, a že se ne vždy vše vyléčí.

To už pro mne byla poslední kapka. Vždy jsem myslela, že doktoři tu jsou od toho, aby lidi uzdravovali a snažili se pomoct za každou cenu. Aby mě posílali na vyšetřeni a testy, i když neví. Nikdy jsem nečekala, že mne jednou takto pošlou domů, protože neví, co se mnou. A nechají mne napospas mým bolestem.

Každopádně, až do minulého týdne jsem tak nějak fungovala napůl, s bolestmi při skrčených kolenou. Začala jsem si za ty roky už pomalu zvykat a veškeré naděje na ulehčení od bolesti jsem se skoro vzdala. I když, zkuste žít pořád a neustále s bolestí. Není to vůbec nic příjemného. Kolikrát mne už napadaly myšlenky, o tom, až budu jednou těhotná, budu na jiné hmotnosti, než teď. Jak to má kolena asi budou zvládat. Nebo jak budu s mým dítětem fungovat, jak ho unesu, nebo s ním budu sportovat, když už teď mám bolesti v kolenou, a to jsem ještě pořádně nic neprožila. Přeci jen je těhotenství další, jiná zátěž nejen pro kolena. Ale pro celkovou stavbu těla. Říkala jsem si, že tohle snad nikdy nedopadne dobře.

Konečně ale po všech těch letech přišel zázrak.! Narazila jsem (díky příteli, který mě ho doporučil), na skvělého fyzioterapeuta, který se se mnou opravdu nemazlil. Ani jsem mu neřekla, co a jak mě bolí, a on už sám, po hmatu poznal, že mám problémy s koleny, a ihned věděl příčinu. Poprvé snad po těch letech mě dokázal upřímně říct, co se mnou je. A hlavně, že si za to mohu zcela sama.

Člověk žije celé roky v nevědomosti, doktoři neví, co si počít, a pak zjistím, že já jsem tou příčinou.

Zjistila jsem, že je to převážně tím, že sice sportuju, ale neprotahuju se ani před, ani po cvičení. Že jdu běhat, ale neprotáhnu si nohy, a po doběhu už vůbec ne. Já vím, můžu si za to sama. Proto chci tímto článkem apelovat i na ty z vás, kdo třeba běháte, nebo provádíte jiné sportovní aktivity, a neprotahujete se. Rozhodně se protahujte. Není to jen tak pro nic za nic. Věřte mi. Vím, o čem mluvím. Protože takovou bolest už nechci zažít. Nikdy by mě nenapadlo, kam až tohle může vést, a že mě dlouhé roky můžou bolet klouby. Konečně vím proč.!

Jsem šťastná, že jsem snad konečně na dobré cestě, a brzy mě třeba bolesti opustí úplně. Už po první hodině s tímto fyziterapeutem jsem se cítila tak, jak už dlouho ne. Nohy jsem měla tak lehké. Sice jsem zažila neuvěřitelnou bolest, kdy mě snažil uvolnit tak kamenné a tvrdé svaly na mých nohou, ale i zádech (ano, i zádové svaly mohou souviset s bolestí v kolenou). Poté jsem zažila baňky na nohou, což je tak nepopsatelná bolest, která ale stála za to. Odcházela jsem domů jako jiný člověk. Doslova.!

Proto prosím nepodceňujte nikdy protahování, a starejte se o své tělo, celkově, nejen o některé části. Ono se vám to pak vrátí. Věřte mi. A pokud máte nějaké zdravotní problémy, nebo se vám něco nezdá, nenechávejte si to pro sebe, a nebojte se navštívit doktora, nebo fyzioterapeuta. Pokud tedy narazíte na ty dobré, budou se vám opravdu snažit pomoct.

3 thoughts on “STAREJTE SE O SEBE A SVÉ TĚLO.”

  1. Přeji ti aby kolena co nejdřív povolila a bolest odešla! 🙂 Já teď chodím na rehabilitace se zády a zatím se to moc nelepší, tak doufám, že bude brzy vše dobré. Taky mne to omezuje v mnoha věcech, zejména v práci. Měj se krásně! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.