SEDMERO TIPŮ STUDENTŮM.

(studijní nostalgické fotografie – vlevo naše kolejní úbory, a vpravo jak jsme se s kamarádkou loučily s naším studentským dvouletým životem na koleji) 

Už od června nejsem školou povinná, ale vím, že mnoho z vás hned po novém roce, nebo možná ještě letos, čekají zkoušky a tolik neoblíbené studijní období. A pro některé to můžou být první zkoušky, první písemné termíny, nervy a stresy. A proto jsem se, jako správný mazák, rozhodla sepsat pár postřehů, které jsem za těch 6 let pochytila. Snad se budou aspoň malinko hodit.

  1. Nikdy nic nenechávejte na poslední chvíli – ať už je řeč o učení na zkoušku, odevzdávání seminárek a jiných úkolů, načítání doporučené nebo povinné literatury, dělejte vše dopředu, Tím nemyslím, že se musíte začít učit 1. září, ale opravdu je dobré mít alespoň pár dní před zkouškou povědomí o tom, co a jak se učit, mít nachystané poznámky (ať už svoje nebo spolužákovi, který vám je ochotně poskytne). Připravené knížky z knihovny doma, nebo poznámky na papíře, nebo v počítači. Zkrátka, abyste týden nebo nedejbože den před zkouškou nesháněli informace o tom, co je to vůbec za zkoušku a neměli před sebou 10 nepřečtených povinných knih.
  2. Zvolte správný styl učení – už z dřívějších zkušeností (na ZŠ, na SŠ z maturity) musíte vědět, jak nejlépe se vám učí – v noci, přes den, den dopředu, týden předem – zda si raději čtete nahlas, předčítáte si, vypisujete, učíte se to nazpaměť, nebo jen tak prolétnete poznámky – na to se zaměřte. Přidejte k tomu dobré prostředí (doma, v knihovně, ve škole, venku na dece), dostatek tekutin a jídla, dostatek energie a hlavně materiály k učení a půl je vyhráno. Pak už jen záleží na vás a kolik času přípravám a učení věnujete.
  3. Udělejte si jasný plán – správný plán je cílem k úspěchu, ať už jde o plán během toho, jak zvládnout semestr a jednotlivé předměty, tak i konkrétní učící plán na danou zkoušku, rozvrhněte si, co má přednost, a co je můžete nechat na později, neskákejte z jednoho na druhé, ale dodělejte pořádně jednu věc, a pak se vrhněte na to další
  4. Pořádně se stravujte – a teď nemyslím, abyste se cpali pořád, od rána do večera, ale abyste jedli dobře a pravidelně, jezte zdravá, sytá jídla, tělo nesmí být unavené, nesmíte mít pocit hladu, proto je během učení důležitý také pitný režim a správné stravování – neházejte do sebe energy  drinky, coca colu, brambůrky, ani jiné nesmysly, sice jsou plné cukru, a doplní vám energii, ale jen na nějaký omezený čas, budete dřív unavení a bez energie, a učení vám nepůjde
  5. Myslete na odpočinek – zatraceně důležitou součástí plánování je i relax a odpočinek. Proto do veškerého plánu zahrňte i pauzy na jídlo, na sport, spánek a relax. Pro někoho je to možná zbytečná ztráta času, ale uvidíte, jak moc nezbytná součást to je. Bez toho se neobejdete. Nikdy.
  6. Bacha na prokrastinaci – odpočinek a relax je důležitý, ale neměl by se přehánět. A nejhorší způsob je prokrastinace. Kdy se vám nic nechce, povinnosti valíte před sebou a odkládáte na druhý den, nebo i ten další. Proto si rozvrhněte, který čas věnujete striktně škole a učení, a kdy si pustíte oblíbený film, nebo si zapnete třeba Facebook. Nesnažte se učit a přitom napůl odpovídat kamarádům na sociálních sítích. Takové úsilí je podle mě naprosto zbytečné. Nedělejte něco napůl, tak, aby vás rozptylovalo x dalších věcí kolem.
  7. Odměňujte se – každý i sebemenší úspěch si zaslouží odměnu. Budete se cítit lépe a každá malá motivace vás posune kupředu. Ať už zvládnete velkou zkoušku, nebo jen menší písemku, vždy myslete i na odměny. Třeba si za to běžte koupit něco, co byste si třeba jen tak nevybrali, ale víte, že vás to potěší. A nebo naplánujte nějaký výlet, který zrealizujete po úspěšném složení zkoušky. Zkrátka něco příjemného, na co se budete těšit, a bude to pro vás velkou motivací a výzvou splnit tu neodkladnou povinnost.

Máte další tipy a nápady? Sem s nimi. Jestli vás ještě letos čeká písemka, nebo zkouška, držím pěsti. A vzhůru do toho 🙂 Odměnou vám budou o to příjemnější vánoce s pocitem toho, jak jste úspěšně zvládli předvánoční školní povinnosti. 

2 thoughts on “SEDMERO TIPŮ STUDENTŮM.”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.