PŘÍBĚH SLUŽEBNICE

originální název: The handmaid’s Tale

autor: Margaret Atwood
rok vydání: 2008 (originál 1986)
nakladatelství: BB art
překlad: Veronika Lásková

počet stran: 332

žánr: kanadská,světová literatura, román

čteno: 17.6. – 27.6. 2018


PŘÍBĚH:
Román je odrazem fiktivní společnosti v období totalitního režimu, kde je výrazný problém s plodností žen. Rodiny, ze kterých pochází nejmocnější muži, mají proto v „zajetí“ dívky, které jsou ještě plodné, a které nuceně fungují jako sexuální otrokyně rámci zoufalého pokusu zplodit rodinám potomky. V této děsivé společnosti přežívají mezi hospodyněmi, které se nazývají Marty, ale i mezi nelítostnými manželkami.  Dívky se výrazně odlišují tím, že nosí červené šaty, aby vyčnívaly, a každý je snadno rozeznal. Nemají nic dovoleno, a mají vše zakázáno. I komunikovat mezi sebou. Nejen tím se vyznačují a tím spadají na samé dno a okraj společnosti. Zároveň jsou pro manželky nejdůležitější součástí, jak plodit potomky, aby mocné rodiny nevyhynuly. Hlavní hrdinka je také jednou ze služebnic, která se navíc zoufale snaží najít svou odebranou dceru. 

PROČ SE ZAČÍST?
Kniha je rozdělena do očíslovaných kapitol. Děj je vyprávěn z pohledu hlavní hrdinky a je rozdělen na dvě linie, ve které se protíná přítomnost a minulost. Ale také starý a nový režim. Hrdinka se ve vzpomínání vrací do minulosti, a vzpomíná na dětství a dospívání, a dobu před novým, totalitním, režimem. Ale většina děje se odehrává v současnosti, v rámci nové surové doby. 
Překvapilo mě, že vznikla filmová verze, nebo spíše seriál na motivy knihy (a dokonce jeden film z roku 1992). O seriálu (ve vedlejší roli taky Alexis Bledel) jsem se dozvěděla až po dočtení a jsem za to ráda. Líp si mi čte příběh, když jsem předtím ještě neviděla filmové (seriálové) postavy.  Když je to naopak, mám pak nutkání si všechno srovnávat a představovat postavy z knih, kteří vypadají přesně jako herci z filmu. Máte to taky tak? 
Možná je to téma ryze ženské, a člověk by čekal, že to bude román hlavně pro nás holky. Je to i spojením toho, jaké tu měly ženy dříve postavení, ale vlastně i s minulostí, s totalitním režimem. Je to hodně realistické. A to mě na tom asi hodně bavilo. Ale nevidím důvod, proč by se nemohl začíst i muž. Myslím, že by to mohlo bavit i naše mužské polovičky, protože to není jen o ženách a jejich postaveních, ale odráží se zde hodně i mužská role. Muži, nejen jako manželé, ale i jako vůdci a velitelé s jejich výsadním postavením. 
I když si neumím představit, že bych v takovém režimu žila, je to dost reálně popsané. Občas mi šla až husí kůže po rukou, jak to bylo dobře a detailně popisováno. 

Hodnocení: 90 % 

UKÁZKA z DÍLA:

p.s. už jsem viděla první díl seriálu, a hned jsem měla husí kůži. Už při čtení jsem se kolikrát svíjela jen tou představou. Ale už první záběry předčily má očekávání, a já se těším na dál, co mě ,jako diváka, čeká. 🙂

5 thoughts on “PŘÍBĚH SLUŽEBNICE”

  1. Příběh služebnice mě láká už delší dobu, zatím jsem všude ale četla o seriálu a podívat se na knížku mě nějak nenapadlo, jsem ráda, že jsem se k informaci o ní dostala ještě předtím, než jsem se stačila na seriál podívat. Protože jak sama píšeš, mám to stejně. Radši nejdřív knihu a potom až film, všechno jinak musím srovnávat a nepasují mi představy hlavních postav se skutečně ztvárněnými. 🙂 Tenhle problém jsem hrozně měla u Upířích deníků. Tam jsem nejdřív viděla seriál, chtěla jsem knihy a nakonec jsem zjistila, že postavy a on převážně i příběh je úplně něco jiného. A byla jsem zklamaná. Ale na tuhle knížku se těším. 🙂 Moc hezká recenze!

  2. O seriálu už jsem slyšela, ale ještě jsem ho neviděla, každopádně příběh mně moc zaujal, takže budu spíše preferovat knihu než se podívám na seriál 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.