NOCLEŽENKA

Opět přicházím s potřebným projektem. To bych nebyla já, abych se nezabývala tím, kde a jak pomoct. Proč? Protože se tak trochu cítím provinile. 

Před pár týdny mě zastavil pán, zda pro něj nemám 10 Kč na nocleh, a já se mu slušně omluvila, a odbyla ho. A on byl tak milý, a odvětil, že se nemám za co omlouvat. Pak mě to zamrzelo. Když jsem se tam za pár minut vrátila, už tam nebyl. 

I to byl jeden z impulsů, proč jsem se rozhodla přispět peníze na projekt NOCLEŽENKA. Už jste o něm slyšeli?

Můžete přispět libovolnou částkou jménem Armády spásy na nocleženku pro jednu osobu bez domova.  I díky menšímu obnosu mohou lidé bez přístřeší přečkat noc v teple azylového domu. Kromě toho dostanou zdarma polévku a teplý čaj, mají možnost se osprchovat a provést osobní hygienu.

Minimum, co můžete poslat, je ale 100 kč, kterými přispějete na jednoho člověka – na nocleh, jídlo a sprchu. A tak jsem se rozhodla pro 300 Kč, čímž by měli být na jednu noc zaopatření tři lidi. Pro takového člověka bez domova je teplá postel, sprcha a jídlo vším. Pro nás je to každodenní věc, o které nepřemýšlíme, pro ně je to ale výjimečné. A důležité.

Poté, co přispějete, Vám přijde podobná zpráva:

s velkou radostí Vás informuji, že Vámi zakoupené Nocleženky byly minulý týden uplatněny. Díky Vaší pomoci strávily osoby bez domova noc v teple Noclehárny Armády spásy, dostaly polévku a čaj a měly možnost využít teplou sprchu a provést osobní hygienu. Děkuji Vám za to, že Vám není lhostejný osud lidí okolo Vás a že jste pomohli někomu pocítit, že na svůj osud není zcela sám. 

Někomu jde o to, aby pomohl, někomu o dobrý pocit. Mě rozhodně o to první, ale v koutku duše i o to druhé, abych se cítila o malinko lépe, že jsem minule jednoho pána odmítla.  Člověk nikdy netuší, kam částka, kterou přispějete ulici, doopravdy poputuje. Lidé si za to mohou koupit alkohol, cigarety, nebo podobnou návykovou látku. Ale věřím, že pro mnohé je to úleva, a mohou se alespoň na jednu noc skrýt před zimou a vyspat se v teplém a suchém prostředí.
Třeba jsem v těchto věcech naivní, ale i já od jisté doby vnímám různé věci jinak, a snažím se lidem pomáhat, A když mě na ulici osloví, snažím se je hned neodbýt, a alespoň je vyslechnout a pomoct, pokud mi selský rozum dovolí. Na druhou stranu, i já jsem někdy otrávená a přejdu je jen tak bez povšimnutí. Ale snažím se to nedělat. Je mi jasné, že spoustu lidí má smutné příběhy, které bychom my jen těžko zvládli. A jsou rádi za každou pomoc. Razím heslo – jsme všichni lidi, tak si pomáhejme. 🙂 Co kdybychom i my jednou potřebovali od někoho na ulici pomoci, a každý se od nás jen odvracel. Nebuďme úplně lhostejní.

Věřím, že tyto poslední mrazivé dny byly opravdu náročné pro mnoho bezdomovců. A třebaže jsou stupně už nad nulou a oteplilo se, pořád je taková pomoc více než vítaná. 🙂 

 

Jak to třeba vnímáte vy? 🙂

2 thoughts on “NOCLEŽENKA”

  1. Moc hezký článek, někdy v minulém týdnu jsem ho napsala také, protože mi přijde důležité, že existuje i takový projekt. 🙂 Já osobně na ulici nedávám peníze bezdomovcům, protože mám prostě pocit a je to i často pravda, že si místo jídla a noclehu koupí alkohol a cigarety. Proto jsem se do tohoto projektu zapojila, zdá se mi správný a vím, že peníze putují tam, kam mají a na věci, na které jsem skutečně přispět chtěla. 🙂

  2. Lidí na ulicích mě je vždycky hrozně moc líto. Jak sama píšeš, peníze jim moc dávat nechci, protože se bojím, že by to utratili za cigarety, alkohol atd a to já nechci… Pak mám ještě jeden problém. Pokud člověk vyloženě neprosí o peníze, ale vypadá jako člověk bez domova, bojím se ho oslovit, kdyby to byl náhodou jenom člověk, co o sebe moc nedbá.

    WantBeFitM

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.