JEDNOZNAČNĚ CHYTLAVÉ OBÁLKY nejen za rok 2017

Kdo říká, že nesoudí knihy dle obálek, tak mu to nevěřím. Určitě každého na první pohled zaujme, jaký je obrázek, ilustrace, nebo i písmo a název díla. Já nejsem taková, že bych vybírala striktně podle toho, ale rozhodně mě to zaujme.

Samozřejmě se mi stalo, že obálka byla krásná, ale obsah tristní. A na druhou stranu, kde byla nudná obálka, tak obsah byl přímo dechberoucí. Tak to je u všeho. Ale obecně si myslím, že obálka dokáže hodně prozradit, a pokud zaujme čtenáře, autor má napůl vyhráno, že by si ji mohl zákazník odnést spokojeně domů.

Líbí se mi, když obálka prozradí děj, ale i když je tajemná, a přesto nějakým způsobem dokáže vykreslit podstatu, na kterou musí čtenář přijít.

Jaké jsou ty mnou oblíbené obálky?

DOBRÁ TAK AKORÁT

autorka: Lela Geislerová

Tady mi přijde, že Bára se s každou knihou vyvíjí k lepšímu, nejen s obsahem, ale i s ilustrací. Líbila se mi už první, ale ta třetí je ještě hezčí a barevnější. Každá má něco do sebe, a každá z nich nějak odkazuje na to, co v se v knize dočteme. Je opravdu jednoduše dělaná, ale tak chytlavá. A to nemluvím o těch dvou předchozích.

MALINKA

autorka: Lucie Zajíčková

Recenzi na knihu jsem psala v předchozím článku. Ale obálce jsem se nějakým způsobem vyhla. Každopádně je to originálně pojatá obálka, která není ani barevná, ani černobílá. Je tak akorát. Navíc jsou zde maliny, které směřují ke jménu a postavě hlavní hrdinky. Jednoduše mne zaujala na první pohled, aniž bych tušila obsah. A věděla jsem, že po téhle knize jednou sáhnu. Je originální.

UŽ NIKDY PĚŠKY PO ARMÉNII A GRUZII

autoři: Tomski & Polanski

Ladislav Zibura začal spolupracovat s nadanými umělci, a hned jsou z toho tři naprosto skvostné knižní obálky. Prvotní se mi tolik nelíbila, a jsem proto ráda, že ji ve spolupráci s těmito kluky změnili. Další se už opravdu povedly. A tak parádní a čtivý obsah doprovází i opravdu zajímavé ilustrace, které skvěle doplňují příběh.

NEJLEPŠÍ PRO VŠECHNY

autor: Tereza Ščerbová

Spisovatelčiny obálky mi přišly vždycky jednoduché až někdy obyčejné. Ani neurazí, ani nenadchnou. Ale ta poslední, to je něco jiného. Naprosto mě dostala. Nádherná práce. Krásné barvy, i ten nápad. Líbí se mi i dětská ilustrace na knížce. Každopádně tato mě přímo uchvátila.

ŘEKY LONDÝNA

autor: Kateřina Bažantová

Mě osobně tenle příběh nechytnul, a dlouho jsem s ním bojovala. Ale obálka je skvělá, to se musí nechat. A nejsem jediná, kdo si to myslí. Protože ilustrátorka získala v roce 2016 ocenění za nejlepší ilustraci. A dělá opravdu skvostné ilustrace na další knihy, třeba na komiksovou Kytici. Sami se přesvědčte.

p.s. obrázky by databazeknih.cz 

Věřím, že se najdou i daleko hezčí obálky a ilustrace. Tohle je jen malý výčet toho, co jsem tak hledala a našla ve své databázi.

Záměně jsem dala malé obrázky, abyste si knihu sami dohledali, pokud vás zaujme obálka, nebo můj popis. Všechno to jsou knihy, které jsem četla. Budu ale ráda, když mi doporučíte další zajímavé knihy, ať už s hezkou či obyčejnou obálkou. Hlavně když bude zajímavý obsah 🙂

One thought on “JEDNOZNAČNĚ CHYTLAVÉ OBÁLKY nejen za rok 2017”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.