JAK JSEM ŠLA (NE)DAROVAT PLAZMU

Už dlouho jsem si hrála s myšlenkou, že bych chtěla darovat krevní plazmu. Pořád jsem se odhodlávala, a tak nějak to nechávala viset ve vzduchu. Už před lety jsem byla darovat krev, a trošku mě to odradilo, protože se mi po tom udělalo zle. A tak ve mě hlodal takový menší strach, abych někde neomdlela. Přeci jen tohle je to delší a náročnější proces pro tělo.

 

Nakonec jsem se dnes odhodlala a objednala se do centra CARA PLASMA v Praze. Což je středisko kousek od metra Můstek u Václavského náměstí. Takže opravdu dobře dostupné snad pro každého, i když špatně značené, a tak má člověk trošku problém to v areálu najít, a musí se poptat.

Byla jsem darovat plazmu, ale nakonec mi ji nevzali, a to proto, že mám dost slabé žíly, a sestry by měly problémy mě napíchnout.

Proč to sem tedy píšu? I pro ty z vás, kteří se možná rozhodujete jít na plazmu, a nevíte, jak to funguje. A proto se chci s vámi podělit o své dnešní zážitky. Nemám tedy své vlasní zkušenosti s tím, jak probíhá celý proces s darováním, ale zkusím sem co nejlépe sepsat v bodech samotná předvyšetření.

Jak to probíhá:

 1. Přijdete na recepci, kde dostanete dotazník (pokud jste nováček, tak to nahlašte a sestry vám dají dotazník pro nováčky – kde vyplníte základní údaje o vás samotných, a pokud jste už zkušenější, sami si vezmete dotazník z recepčního pultu), a jdete naproti ke stolečkům vyplňovat.
 2. Potom s vyplněnými dotazníky jdete k sestře, která si od vás vezme občanku a kartičku pojišťovny. Zaregistruje vás jako nového dárce, a dá vám další dotazník, kde vyplníte, zda jste prodělali nějaké nemoci, máte za sebou nějaké úrazy, jste tetovaní, prodělali jste v blízké minulosti očkování a podobně.
 3. Poté dostanete takovou tabletku, kterou rozpustíte ve vodě, a vypijete před samotným odběrem plazmy.
 4. Pak čekáte na vyšetření a prohlídku od doktora, který určí, zda jste v pořádku a schopni darovat krevní plazmu.
 5. Na to si vás odvede sestra (jako mě) a zkusí vám odebrat vzorek krve, podle kterého zjistí, zda jste vhodní dárci pro darování krevní plazmy. (tady já už skončila, protože mě sestry nedokázaly najít dobré žíly a napíchnout).
 6. pokud je vše v pořádku, jdete darovat krevní plazmu – já už jsem do této fáze nedošla, ale pokusím se popsat aspoň to, co jsem si o tom načetla –> začíná proces, kdy si sednete a sestry vás napojí na přístroj, celý proces trvá 45 minut a nesmí se přerušit. Během toho celý váš krevní oběh koluje z vašeho těla, přes přístroj (kde si vezme potřebnou plazmu) a zbytek koluje zpět do vašeho těla.
 7. Po skončení jdete na recepci, ty vám vyplatí případně částku za darování (pokud jste zaškrtli v dotazníku, že chcete vyplatit), a vy odcházíte domů / do práce / do školy 🙂

 

Je to docela náročný proces pro tělo, protože váš celý krevní oběh putuje z těla přes přístroj zpět k vám. Pokud jste navíc pravidelní dárci, můžete být častěji unavení a snižuje se vám imunita. Ale i tak se najde spousta dárců, kteří chodí pravidelně, a ničemu to nevadí. Já jsem docela zklamaná, že to u mě nevyšlo, ale na druhou stranu, možná by se mi tam přitížilo, a nezvládala bych to dobře. I tak jsem se těšila, jak pomůžu, ale nedá se nic dělat. Moje žilky jsou tenké, a tady je potřeba, abyste měli silnější žíly, které zvládnou přijmout zpět krev do vašeho těla. A to by moje asi nezvládly.

Tímto článkem vás nenabádám, abyste šli darovat, jen jsem chtěla informovat, jak takový proces předvyšetření může vypadat, třeba pro ty, kdo se odhodlávají. A zároveň i varování pro ty z vás, kdo máte třeba taktéž slabší žíly, že vás asi odmítnou stejně jako mě.

I tak obdibuji každého, kdo chodí, a kdo daruje pravidelně, ať už krev, krevní plazmu, destičky, nebo i kostní dřeň. Každá pomoc je důležitá. A rozhodně se za to nestyďte, pokud opravdu chodíte. Je to záslužná činnost. Mě samotnou mrzí, že to nevyšlo. Ale třeba někdy za čas zkusím jít darovat krev. 🙂 uvidíme.

Máte zkušenosti s darováním krve, nebo krevní plazmy ? 🙂 

6 thoughts on “JAK JSEM ŠLA (NE)DAROVAT PLAZMU”

 1. Já už jsem párkrát uvažovala o darování třeba jen krve, ale já prostě nemám moc ráda nemocniční prostředí a nesnáším jehly. Asi bych nedokázala někde půl hodiny sedět napíchlá. 😀 Mě ruka začne bolet už během toho, co mi nabírají krev normálně. 😀 Já si říkám, že jako fyzioterapeut budu pomáhat lidem dost, abych se necítila tak provinile, že se nedokáže přemoct. Ale jsem pyšná na lidi, co jdou takhle sami od sebe pomoct. 🙂

 2. Můj brácha chodil darovat pravidelně několik let a dostával za to i nějaká ocenění. Já nad tímto rozhodnutím už několikrát uvažovala, ale nikdy jsem se neodhodlala. Popravdě mám z toho trochu strach. Ani ne tolik z toho, že mi vezmou něco, co taky potřebuji, ale spíš z nemocničního prostředí. Musím se přiznat, že nevkládám úplnou důvěru některým zdravotním sestrám, ačkoliv to vůbec nemyslím špatně a jejich práci naopak obdivuji. Každopádně je to od tebe alespoň hezký krůček k tomu jak pomoct a to se cení 🙂

 3. Já chodím darovat plazmu 🙂 u mě teda proces odebírání trvá déle – často se to uzpůsobuje člověku 🙂 pokud se mu udělá nevolno, doba odběru se prodlouží 🙂 Ze své zkušenosti vím, že hlavně nechodit darovat s měsíčkama, to mi bylo vždycky zle jak nikdy. Naštěstí sestřičky jsou moc milé a hezky se o nás staraly nebo aspoň tam, kde jsem byla já 🙂 a moje žíly taky nejsou nic moc, napravo mě nenapíchnou, ale z levé ruky to naštěstí jde 🙂 ale u mě se dost projevuje oslabená imunita, vždycky chytnu nějakou nemoc, opar nebo něco po odměrech… Ale tak dá se pomáhat mnoha způsoby 🙂

  WantBeFitM

 4. A ještě by se nemělo chodit, když člověk den před tím pil. A to třeba i jedno malý pivo. Taky to neďelá dobrotu. Já chodila přes rok, ale kvůli zhoršující se anemii už nesmim.

 5. O problému se slabými žilami jsem ještě neslyšela. Já „zkoušela“ darovat krev i plazmu, krev nevyšla na základě nedostatku železa, plazma vyšla napůl, ale v průběhu odběru se mi udělalo tak zle, že to museli přerušit. Ne že by mi dělali něco hrozného, průběh byl klidný, ani nebyl problém s napíchnutím, ale jsem na tyhle věci, lékařské prostředí a jehly zkrátka citlivka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.