INSTA ŽIVOT.

Internet a prostředí sociálních sítí může být užitečné, ale mnohdy pěkně zrádné. Každý by si měl nastavit hranici toho, co zveřejní, a vědět, čemu věřit, a co už je spíš na hraně reálna. Je to tak podle mě se vším. Instagram je momentálně jedním z velkých hitů. Neumím si ale představit, kam až tohle může zajít.

Někdy mě okolnosti nutí přemýšlet o tom, jak se změnila doba a vnímání sociálních sítí za tu dobu, co jsou mezi námi. Je to neskutečné, jak se to všechno vyvinulo. O Facebooku a Twitteru ani nemluvím. Ale pořád mě udivuje, jak velkým hitem se stal takový INSTAGRAM.
Pamatuji, jak ho před lety zaznamenalo teprve pár lidí, a vypadalo to, že tak nahoru nepůjde. A BUM. Dneska je tak rozšířen, že se přestaly využívat jiné sítě, jako třeba Snapchat (který mě osobně přijde totálně k ničemu).
Já jsem Instagram používala už v době, kdy nebyl tak známý. A ihned mě oslovil, jednoduchá platforma, jasné rozhraní, všechno snadné a super srozumitelné. Nahraju fotku, třeba jako vzpomínku, a později se k ní třeba vrátím a zavzpomínám na momentku z výletu, nebo z nějaké akce. Aspoň tak já vnímám svůj profil dodnes. Nemám potřebu na něm postovat fotky vlastního obličeje zblízka ani podobné výmysly. Je to čistě můj profil, kde sdílím především fotky z výletů a dovolených, momentky, a fotky, ke kterým se chci později znovu vrátit. Sdílet zážitky s lidmi, které sdílí podobně tematické snímky.

Bohužel mně mrzí, co se z něj za poslední dobu stalo.

Lidé zde vytváří smyšlené příběhy o dokonalém tělu. makeupu, účesu, dovolené, a místech. které třeba navštívili, fotili se zde, ale už nevíme, co se za fotkou všechno skrývá. Nastavují nám nereálnou tvář nějaké situace. Vymýšlí si příběhy, které jsou na fotce jiné, než jak se doopravdy staly, nastíním některé scénaře, které mě drásají nervy:

lži – kluk se vyfotí, jak je v posilovně u zrcadla, ale už nevíme, jestli opravdu makal, nebo si jen udělal nějakou fotku, odložil činku a šel, holka je sama doma, udělá si hodinový makeup, učeše se, udělá 40x fotku, z toho jediná ji přijde slušná, dá ji na instagram, a má pro daný den hotovo a jde se odlíčit (nechápu).

další lži – holka dělá stojku na fotce, ale třeba nevidíme konec nohou, které ji drží kámoška, nebo se opírá o zeď, ale na ten moment fotky se odlepí, a kámoška ji vyblejskne, aby to přece vypadalo co nej na instáč. Pak se narovná, vezmou věci a jdou domů, protože fotka je přece na netu a je hotovo.

naaranžované fotografie – všechno se na fotku srovná, aby to hezky ladilo, nebo naopak ležérně pohodí, třeba se posune diář, dá se k němu kytka, a na diář se položí telefon, a to se vycvakne, a pak se dá vše zas do původní podoby (proč?), nebo v kavárně rychle se vyfotí káva, ke které ještě přisuneme menu a květinu a telefon, aby to působilo zajímavě na instáči (proč?)

snímky z cest? – někteří lidé si vymyslí, že jedou na některé a lá insta místa, dnes už profláklá, jen aby tam udělali foto, jedou třeba i tři hodiny autem tam i zpět, jen aby se vyfotili u Velké Ameriky na Vyhlídce Máj, nebo na jiném místě, pak hned postnou foto, a jedou domů, a mají splněno (sakra, proč proč proč?)

Parodie na život. Nereálnost a smyšlené životy ostatních. Tak to je.

Mrzí mě, co se z této sociální sítě stalo za místo plné lží a přetvářek. A nejvíc mě štve, že tomu děti věří. Myslí si, že to, na co koukají, je realita. Ale už se nezamyslí nad tím, jak to vypadá u těch lidí za fotoaparátem, v reálu. Že jsou jako každý jiný. Mají své běžné životy, ale na sociální síti prezentují své lepší já. Utíkají od reality, a sní svůj dokonalý život, který ve skutečnosti může vypadat úplně jinak. Ani jim to mnohdy nikdo neřekne. A oni v tom fungují, a chtějí mít také to, co vidí na fotkách. Ale tak to není a nemá být….

Neříkám, že je to tak u všech, bohužel ale nikdo nepostne fotku, kde se sobě nelíbí, kde by byly místo hezkých budov jen škaredé domy, skládku ani jiné fotografie, které by ukázaly realitu. Ne. Jednoduše ne. Ne, neptám se proč. Ptám se, co nám to skutečně dává? Pokud vůbec něco.

Jsem alespoň ráda, že se občas objeví podobné projekty, jako jeden, o kterém jsem už psala dříve.#zanormálníholky Kéž by bylo víc podobných, které by se zaměřovaly na realitu všedního dne. 🙂

 

Máte vy svůj instagram? A jak ho vnímáte? Vaše názory mě zajímají. Budu ráda, i když budete sdílet své insta profily, třeba najdu další, zajímavý (který si na nic nemusí hrát). 🙂

4 thoughts on “INSTA ŽIVOT.”

  1. Já mám instagram(annevenkrbcova) proto, abych tam sdílela mé cesty, hezké zážitky a všechno hezké. Chci tam mít věci, které mě dělají šťastnou. V mém životě se dějou i smutné věci, ale na insta to dávat nebudu, jsou to většinou věci soukromé, které lidé vědět nemusí. Když už tak si vyleju srdíčko na instastories 😀 Já si také ráda vyfotím kávu předtím, než jí začnu pít, třeba právě kvůli tomu, jaký je na ní coffee art. Je pravda, že si tam na nic nehraju, na několika fotkách jsem i nenalíčená, who cares – to jsem prostě já 🙂 Je pravda, že takové ty famous insta, makeup insta atd. mě štvou, nejsou reálné, podstrkují něco, co není pravda a holky si pak kvůli nedokonalostem které mají ubližujou.

    http://www.thewaybya.blogspot.cz

  2. Já mám instagram hrozně ráda. Líbí se mi jak je jednoduchý a jednoznačný. Co mě ale zaráží a mrzí, jsou právě ty problémy, o kterých zde píšeš. Znám tolik lidí, kteří se na instagramu prezentují jako nejšťastnější lidé na světě, ale v reálném světě jsou jako chodící deprese. Dříve jsem na instagram přidávala hodně fotek, různých fotek, ale čím jsem starší, už skoro nic nepřidávám. Dokonce jsem několik svých fotek z instagramu úplně vymazala a momentálně jich tam mám snad jen 10. Instagram mám pořád moc ráda, a sem tam stále něco přidám, ale přemýšlím u toho, což jsem dřív nedělala. Dávám si velký pozor na to, co přidávám a snažím se, aby fotka byla co nejméně osobní. Co mě dál trápí jsou holky, které se nějakým způsobem prezentují na instagramu, ale v reálném životě by jsme je ani nepoznaly. Nějaká dívka se potom doma trápí, že by chtěla vypadat jako ta slečna z instagramu, ale už si neuvědomuje, že ve skutečnosti ta slečna vypadá úplně jako normální holka a ne jako modelka Victoria’s Secret. Instagram je v mnoha případech pouze iluze. Iluze, které ostatní věří. Bohužel 🙁 Super článek, jsem ráda, že i takhle někdo uvažuje!

  3. Moc hezký a kvalitní článek. Když jsem ho četla, vzpomněla jsem si, jak instagram začínal a já ho strašně moc chtěla, ale nemohla ho mít. Když jsem pak dostala nový telefon, byla to snad první aplikace, kterou jsem si stáhla 😀 dneska už to vnímám mnohem reálněji a rozhodně tam nedávám všechno, tak jak jsem to dělala dřív a mám snad víc archivovaných fotek než těch, co jsou vidět. A i když si fotky aranžuju a chci, aby byly co nejhezčí, tak rozhodně nemám tu potřebu se třeba líčit jen kvůli fotce.
    A projekt #zanormalniholky vypadá úžasně, děkuji za upozornění na něj 🙂

  4. Pamatuju si, že jsem si založila instagram před rokem a půl jen tak z nudy a přidávala na něj asi rok a od srpna už nic. Akorát na instastories občas něco přidám a k tomu ještě komentář, smajlíka nebo tak něco, ale tím, že je to jen na 24h nemusím řešit, jestli je to úplně úžasně naaranžované. Ráda sleduju některé účty a kamarády, ale nebaví mně moc ty „modelky“, co se pořád fotí v zrcadle a ani jídlo mně moc nebaví… Nechápu ty, co mají každý den 10 fotek v instatories… nemusím se nikde chlubit, jak mám extra zajímavý život (možná proto, že nemám? :D)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.