HOUBAŘKA: Viktorie Hanišová

originální název: Houbařka

autor: Viktorie Hanišová
rok vydání: 2018
nakladatelství: Host

počet stran: 312

žánr: česká beletrie , román pro ženy

čteno: 3. – 7. června

Příběh:

Hlavní hrdinkou je Sára alias Sisi, se kterou se seznamujeme v období, kdy přežívá na chalupě svých rodičů a živí se sběrem hub, které dodává do nedaleké restaurace. Sedm let chodí po té samé trase, ví co roste na jaře a co na podzim a má svá tajná místa pro sběr hub. Je to opravdu expertka na houby všeho druhu, jak postupně zjišťujeme. Ale první kapitola nezačíná současností. Zavede nás do nepříjemných vzpomínek. Kdy Sára vzpomíná na pohřeb své matky. A pak začne postupně odkrývat minulost, bolestivé vzpomínky a svůj největší strach a tajemství….

Proč se začíst? 

Zpočátku se do knihy začteme jednoduše a vypadá to jako jasně nalajnovaný příběh samotářské dívky, která se odcizila všemu a všem. Žije svůj zdánlivě nudný život v chalupě, sbírá houby a všichni jí jsou ukradení. Ale postupně, po každé kapitole, odkrýváme nejen její vztahy s rodinou a blízkými, ale i její velké tajemství, které nikdy nikomu neřekla.

Kniha je rozdělena na kapitoly označené čísly a postupně odkrývá svůj příběh a s ním hrozná tajemství jedné rodiny.
Baví mě, že je zde retrospektivní linka. Neustále se v každé kapitole mění čas, jednou jsme v přítomnosti, a za pár stránek už jsme přeneseni do minulosti. Hlavní hrdinka nám sama vypráví svůj příběh, to, proč je, jaká je. Co ji změnilo. Proč je uzavřená a bázlivá ze svého vlastního života.

Líbí se mi, že zdánlivě obyčejné téma začne postupně odkrývat nějaký hlubší, skrytý smysl. Už po pár kapitolách každému asi dojde, co bude hlavním tématem. A přesto je to pořád temné a záhadné až do konce.  A to mě neskutečně chytilo.

Je to smutné, až děsivé, je to ze života. A takové příběhy mě hrozně baví. Může se to stát v podstatě komukoliv. Není to nic smyšleného, ale mohla by to vyprávět třeba naše kamarádka. Je to lidský příběh, o neštěstí, smutku, ale i lásce a rodině, ale trochu zamotaně.

Už tak jsem prozradila moc. Nechte se sami překvapit tím, co se dočtete. Já jsem tajila dech až do konce… a z hodnocení jasně vyplývá, jak se mi to líbilo.

Hodnocení: 5 / 5 

Ukázka:

Moje matka byla divák, jakého si každé pořádné divadlo
zaslouží. Patřila k Velkému divadlu stejně jako
uvaděčky s programem a pečlivě namalované kulisy.
Byla dokonce víc než to. Moje matka byla nejlepší herečkou
v divadle. Její výkon si zasloužil dlouhé ovace
vestoje. Bravo! Byl to okamžik její slávy. Můj otec,
hlava rodiny a náš výhradní živitel, vedle ní vypadal
jako pouhý přívěšek na klíče, herec ve vedlejší roli,
který jen nahrává skutečné hvězdě.

 

6 thoughts on “HOUBAŘKA: Viktorie Hanišová”

    1. Určitě. Nejdřív bych doporučila autorčinu prvotinu, a pak tohle 🙂 je to skvělý čtení. A pak, že česká beletrie nemá dobrý zastoupení :)))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.