HORORY PODLE SKUTEČNOSTÍ.

Nikdy jsem nebyla fanynka filmových hororů, ale ty knižní mě v poslední době tak chytly, že jsem nedávno přečetla hned dvě hororová díla – Dívka od vedle a Les Aokigahara od dvou různých spisovatelů.

O to víc jsou tyhle příběhy umocněny tím, že se jedná o příběhy opřené o skutečná místa, nebo události.

INFO O KNIZE:

autor: Jeremy Bates

vydavatelství: XYZ

překlad z angličtiny: David Sajvera

rok a místo vydání: Kanada 2017 / ČR 2017

počet stran: 464

Obsah:

Jedná se o hororový kousek, který přináší napínavé pojetí lesa sebevrahů nazvaného Aokigahara, který skutečně existuje, konkrétně v Japonsku. Podle něj vzniklo několik předloh, nejen knižních, ale i filmových.

Lidé zde podle povídání páchají sebevraždy, ale ne jen tak někdy, ale pravidelně stovky lidí v roce.

Parta lidí se rozhodla jít s průvodci na horu Fudži, ale počasí jim v tom nepřeje. Po cestě potkají dva nadšence, kteří se chystají navštívit zmíněný les, nejdříve váhají, ale pak se k nim přesto připojují. A tak se tato nová skupinka vydává prozkoumat záhadný a temný les, který je obklopen spousty pověstmi, jsou opravdu skutečné? Podle průvodců, kteří je měli doprovodit na horu, ano. Ti se kvůli velkému strachu odmítají vydat do lesa, a opouští je. A tak se tito odvážlivci, nebo snad blázni?, vydávají sami, bez průvodce, bez znalostí lesa. Jen tak. Z jednoho dne kempování se stane 48 hodin hrůzy. Nikdo neví, co se doopravdy děje, ale jedno je jisté, musí se nakonec  co nejdříve dostat pryč… povede se jim to?

Můj názor:

Na to, že jde asi o můj první horor, tak jsem nadšená. Ze začátku jsem měla spíš pocit, že jde jen o samé retrospektivy, a vyprávění toho, co lesu předcházelo. Moc mě to upřímně nebavilo, ale říkala jsem si, že se to musí rozjet a nevzdám to. A dobře jsem udělala. Asi v půlce přišel konečně ten očekávaný tlukot srdce, nervy a děj se rozhoupal. Rozuzlení pro mě bylo překvapivé, a to se mi na tom líbilo. Celkově musím hodnotit kladně. Navíc mě na knize baví vědomí toho, že alespoň něco z knihy (příběh, místo, nebo místní pověry nebo cokoliv jiného) je podle skutečných událostí.
Věřím, že jsou lepší a strašidelnější horory, ale mě to napoprvé sedlo a stačilo. A jednoznačně mě utvrdilo v tom, že bych se tomuto žánru chtěla věnovat víc.

Info o knize:

autor: Jack Ketchum

vydavatelství: Laser

překlad z angličtiny: Milan Žáček

rok a místo vydání: USA 1989 / ČR 2015

počet stran: 344

 

Obsah:

Příběh se odehrává v padesátých letech, v americkém městečku, kde si představte klidnou čtvrť, čisté chodníky, upravené trávníky a milé rodiny. Ale každá může něco skrývat. Nějaké hluboké tajemství. K jednomu takovému nás přivádí David, který se dnes už jako dospělý vrací retrospektivně do bolestivých vzpomínek na své dětství, k jednomu konkrétnímu létu.

Příběh je inspirovaný skutečným incidentem, který se stal v roce 1965.

Ve vzpomínkách se vrací k tomu, kde se poprvé potkal  s dívkou od vedle, kterou  je šestnáctiletá Meg, která se se setrou Susan přistěhovala k tetě a jejím třem synům. Sestry se přistěhovaly, a léto vypadá idylicky. Davidovi se Meg líbí, protože je sympatická, ale je vidět, že skrývá něco bolestivého. V prvních dnech jsou sestry jen napomínány a okřikovány, a nikomu na tom nepřijde nic zvláštního. Postupně ale David poodhaluje jistou „hru“, jak ji teta se svými syny zkouší. Meg je odvážná, a nelíbí se jí, jak se k ní chovají. A tak jí přivázaná ve sklepě, ponižována a mučena tetou a jejími syny. Vlastní sestra je slabá, a tak jen nedobrovolně přihlíží.

Tyto hrůzy se postupně stupňují a  jsou popisovány očima dvanáctiletého Davida, který neví, co si počít. Na jednu stranu chce vše říct, a Meg zachránit. Na druhou stranu je zvědavý a neví, jak je něco takového možné. Navíc má postupem času čím dál větší strach. Kam až to celé může zajít?

Můj názor:

Čekala jsem spoustu scénářů a možností, s jakým příběhem se setkám, ale tohle teda ne. Absolutně nedýchatelno mi bylo zhruba od poloviny knihy, kdy jsem se neustále při čtení vrtěla, šklebila a chtělo se mi křičet. Chtělo se mi pomoct té dívce, její sestře, a pak i tomu chlapci. Myslela jsem, že už to nemůže být horší, a vždy se něco objevilo, a já jen lapala po dechu. Neskutečný příběh.

POZOR. Obě knihy mají své filmové zpracování. Pokud si troufnete i na to, podívejte se. Já asi nenajdu odvahu. Jsem citlivka i při čtení knih. Filmové horory zvládám málokdy. 

zdroje obrázků: databazeknih.cz

0 87 100 1
87.5%
Average Rating
  • LES SEBEVRAHŮ Opravdu parádní horor, který skrývá mnoho šoků, zvratů a nečekaných lekavých momentů. Netušila jsem, že i při knize se mohu bát, podobně jako při filmu. První část knihy mi přijde slabší, ale při té druhé jsem se tulila pod dekou a doufala v kladný konec.
    80%
  • DÍVKA OD VEDLE První kniha, u které jsem se ani tolik nebála, jako spíš jsem byla znechucená, zhrozená popisovanými momenty. Krčila jsem čelo, mračila se, vystřídala jsem snad všechny možné grimasy a nervové momenty. Protože tahle kniha je skutečně hororem, jiným, než je člověk zvyklý, ale dost brutálním.
    95%

2 thoughts on “HORORY PODLE SKUTEČNOSTÍ.”

  1. Tyjo je pravda, že jsem nikdy knížku s hororovým tématem nečetla 😀 Vždycky čtu spíše klasiku nebo nějaké romantické na odlehčení. 🙂 Ale horory ještě podle skutečnosti? To musím někdy zajít do knihovny a zkusit číst, zajímalo by mě, jestli se budu bát 😀

  2. Horrory miluju! A horrorové knihy ještě víc 😀 Les sebevrahů jsem viděla a dost se mi líbil, nebylo to ani moc děsivé, ale o knize jsem neslyšela, takže se určitě po ní podívám 🙂 A na Dívku od vedle se taky musím mrknout 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.