HARRY POTTER A KÁMEN MUDRCŮ: Joanne Kathleen Rowling

 

originální název: Harry Potter and the Philosopher’s stone

autorka: Joanne Kathleen Rowling

překlad z angličtiny: Vladimír Medek (2000)
rok vydání originálu: 1997
nakladatelství: Albatros
počet stran: 288

žánr: anglická beletrie, fantasy, pro děti a mládež

čteno: 19. – 29. leden

It takes a great deal of bravery to stand up to our enemies, but just as much to stand up to our friends.”

Nahlédneme do obsahu: 

Až do jedenácti let o sobě nemá malý chlapec velké mínění. Protože netuší, co je zač a odkud pochází. Žije se svou tetou, strýcem a bratrancem v klidné čtvrti. Vše zdá být normální a běžné, až na to, že ho jeho vlastní rodina nemůže vystát. Chovají se k němu jako k cizímu. Podle jejich slov rodiče zemřeli při autonehodě, když byl malý. A od té doby mu na čele zůstala jizva ve tvaru blesku, z té samé nehody. Pak ale nadejde den, který mu strýc nechce za žádnou cenu dovolit. Začínají se dít divné věci, které roztočí něco, co nejde zastavit.

Harry se postupně dozvídá, že je čaroděj, a má schopnosti, které zdědil po svých rodičích. Ti se všechno naučili ve škole čar a kouzel v Bradavicích, kam dostal přihlášku i Harry. Což bylo v tom dopise, který mu neustále chodil. A samozřejmě neumřeli při autonehodě, ale zabil je nejmocnější a temný čaroděj Voldemort (jehož jméno se každý bojí vyslovit). A tak se hlavní hrdina dostává z mudlovské rodiny (tak se říká lidem, kteří nemají schopnosti čarovat) do čarodějnické školy, a seznamuje se s tím, kým je, s jeho osudem, kterému nemohl uniknout.

A navíc je slavný. O čemž neměl celých 11 let ani tušení. A tak se dostává do školy, kde ho každý obdivuje a zná, protože už jako malý se setkal s nejzlejším čarodějem a přesto přežil.  Harry prožívá svůj první rok v Bradavické škole, seznamuje se i se svými přáteli Ronem a Hermionou, se kterými zažívá nejedno nebezpečné dobrodružství.

Fear of a name increases fear of the thing itself.

Podle mě: 

Ve 25 letech jsem poprvé přečetla první díl Harryho Pottera. Vážně. Nekecám. A nestydím se za to. Jediné, co mě mrzí je, že jsem začala filmy, a postupně se nyní dostávám ke knihám. Což je velký hřích a za to se opravdu stydím. Každopádně jsem si vybrala číst knihy v anglickém originále, a je to super. Nejhorší je, jak to teď srovnávám všechno s filmovou verzí, a představuju si ty samé scény, co už jsem viděla, které se nyní přede mnou odehrávají v knize. Přijdu si trošku ochuzená. Ale zároveň tu jsou i momenty, které se do knihy nevešly, a to mě na tom všem neskutečně baví.

Angličtina jako taková mi problém nedělala. Pokud jsem náhodou něčemu nerozuměla, chytrý slovník v Kindlu mi to přeložil. Ale je to kniha pro děti a mládež, takže je psaná jednodušší angličtinou. Jediný problém mi dělaly pasáže, kde se vyskytuje klíčník Hagrid, který převáží prváky ve člunech ke škole. Jeho typ angličtiny je specifický, řekla bych snad skotská nebo irská. Hledala jsem to na internetu, ale ničeho jsem se nedopátrala. Ale na to, jak mám jeho postavu v knize ráda, jeho pasáže a části konverzací jsem ráda neměla. Prokousávala jsem se jimi a bojovala jsem za každou cenu, abych to co nejlépe pochopila.

Knihu je složena ze 17 kapitol, které jsou pojmenovány podle toho, co se v nich odehrává. Mám ráda, když je to rozděleno, ale není to jeden souvislý text až do konce. Mohu si tak v klidu odpočinout, odložit knihu a založit ji na další kapitole. První díl je nejkratší, a má 288 stran, a na něj postupně navazují další a promyšlenější díly. A věřím, že také stojí za to.
Celkově hodnotím knihu opravdu kladně. Chápu, že se lidem líbí. Každý příběh, dobrodružství, všechno do sebe tak skvěle zapadá. Je vidět, že autorka nezačala jen tak psát, ale opravdu si celý děj a jednotlivé linky bedlivě promyslela. Nebo to tak na mě působí. A já se velmi těším na další díly, které mě čekají. Je to skvělý pocit, když člověk dočte zajímavou knihu a přesto ví, že příběh neskončil, ale může se těšit na pokračování. 

 Hodnotím: 5 / 5
 Četli jste už všechny díly Harryho Pottera? 🙂 

3 thoughts on “HARRY POTTER A KÁMEN MUDRCŮ: Joanne Kathleen Rowling”

  1. Já se Ti také přiznám – první celý díl HP jsem viděla asi ve svých 18cti. Nevím, mě to tolik nikdy nechytlo 🙂 i když neříkám, že se mi to nelíbí, to určitě ne. Příběh se mi moc líbí. Ale teda obdivuju Tě, že to čteš v aj, já bych tomu prd rozumněla 😀 😀 Já mám teď rozečtenou knížku Je jen na Vás budete-li mít skvělý život 🙂

    Měj se krásně Veru ♥

    WantBeFitM

  2. Nečetla jsem úplně všechny, ale asi půlku. Jedničku zrovna přečtenou mám, pamatuju si jak dneska, když jsem knížku dostala. Večer jsem ležela v obýváku, z peřin jsem si udělala pelech a četla jsem si, zatímco první díl dávali v televizi… Krásná vzpomínka na dětství. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.