BEZ FILTRU: Kristýna Dolejšová

originální název: Bez filtru

autor: Kristýna Dolejšová
rok vydání: 2017
nakladatelství: není, na vlastní náklady autorky

počet stran: 144

žánr: osobní rozvoj a styl, pro ženy

čteno: 30. března

Anotace:

V knize najdete autorčin osobní příběh, její dětství, diety, vztahy, ale i vyprávění o lásce a nenávisti k sobě samé. Dozvíme se, jak (doopravdy) vznikl projekt #ZaNormalniHolky a co je cílem. Tajemství jeho obrovského úspěchu. Výsledky anonymního dotazníku o těle a sebevědomí, jenž vyplnilo přes 5000 dívek. Odpovědi na 50 nejčastějších otázek. A 13 autorčiných osobních pilířů, díky nimž se má ráda, je sama sebou.
Skutečný rozhovor mezi jednou ze čtenářek a autorkou knihy. A další věci.

Moje dojmy a názory:

Mám ráda projekt, mám ho dokonce moc ráda a sleduju ho už delší dobu na Instagramu, kde Kristýna sdílí svoje i cizí posty, ale hlavně smysluplné komentáře a názory. Chápu, proč je projekt úspěšný, a myslím si, že takový zde v dnešní době chyběl. V tom, jak většinu z nás pohltí sociální sítě a rádoby dokonalost, která je nám prezentována dnes a denně.
Ale kniha pro mě byla trošku zklamáním. Projekt byl doslova boom, ze dne na den, díky jedné fotografii, kterou Kristýna postovala, se roztrhl pytel nejen s hastagem #zanormalniholky, ale i s celým projektem. Rozjel se kolotoč. A něco podobného jsem čekala i od knihy.

Především jsem netušila, že se v knize skrývá vyhodnocený dotazník, který mohl být lépe zpracovaný. Otázky si mohla autorka lépe promyslet a formulovat a dát si i více práce se sepsáním vyhodnocení. Věřím, že jí to zabralo dost práce, ale v knize to na mě působí, že to tvořila ve vlaku na koleni. Je to škoda.

Z celé tenké knihy mě nejvíce oslovila první část, kterou autorka věnovala sobě,a vyprávění o svém dospívání, o pohledu na sebe samu, jak vyrůstala, vnímala své tělo, ale i to, jak ji vnímalo okolí. Jak se měnila a dospívala. A jaké to pro ni všechno bylo. Jak i ona byla pohlcena sociálními sítěmi, hubnutím a dietami. A jak se to pak všechno změnilo…
Tahle pasáž mi dala nejvíc. Protože se v tom může vidět mnoho z nás holek, které jsme kdy bojovaly s kily navíc. Trápily se tím, když nás někdo oslovil jako macaté, krev a mlíko. Když jsme se sebou jednoduše nebyly spokojené.
Autorka i sama říkala, že měla být kniha delší a obsáhlejší. Tak nějak bych to i já sama ocenila. Přišlo mi, že tam něco podstatného chybělo. Nějaký hlavní bod.
Zdálo se mi, jako by to byly různě sesbírané střípky z jejího života, a další přidružené pasáže, které pospojovala dohromady a vznikla tak knížka.

Kromě jejích vlastních příběhů a vyprávění ze začátku, a malého průzkumu, jsem se nic moc navíc nedozvěděla. Nepřišlo mi, že by tam byla nějaká přidaná hodnota, oproti projektu ze sociálních sítí, což jsem myslela, že se stane. Celkově je to pozitivní čtení, především pro holky. Myslím, že tak silný a výrazný projekt si zasloužil obsáhlejší zpracování.

Za sebe ji nechci a nebudu úplně shazovat. Protože tahle kniha má určitý smysl. A věřím, že pomohla a pomůže hodně slečnám, dívkám a ženám si třeba uvědomit mnoho věcí o životě, o sobě, o sociálních sítích, a jak na nás působí. Myslím, že i někomu otevře oči, aby se nebral tak vážně a tragicky. Aby nežil jen fotkami, ale začal vnímat realitu. Aby si každá žena uvědomila jaká je, jak je silná a krásná. A věřím, že ta kniha má potenciál. Ale neřadím ji k silným rozvojovým knihám. Ale určitě najde uplatnění u nejedné z nás.

Hodnocení: 3/5

Znáte tento projekt? 

One thought on “BEZ FILTRU: Kristýna Dolejšová”

  1. Projekt znám a mám ho též moc ráda. Knížku už mám koupenou dlouho, ale dostala jsem se k ní až tento týden. Jaká náhoda, že na ni děláš zrovna teď recenzi 😀 Jsem zvědavá, jaký si na ní udělám názor já 🙂

    TheWayByA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.