A VY NEMÁTE 20LETOU PRAXI?

Když člověk hledá práci, může se to zdát jako nadlidský úkol. A co teprve když hledá čerstvá absolventka? Na základě zkušeností mých, nebo lidí z mého okolí, jsem sepsala v bodech pár věcí, které jsem za loňský rok pochytila, a co mě zarazily, rozesmály (rozbrečely?), zkrátka jsou většinou nad mé chápání.

zdroj fotografie: www.gratisography.com

 • když žádá o práci absolvent, měl by mít ideálně po škole ihned 10 let praxe, ale i to je málo
 • i u absolventa se očekává, že má neskutečné množství zkušeností a za sebou různé stáže a brigády (asi by měl každý student věnovat 200% práci a do školy vůbec nechodit?)
 • hledám mimo svoje město, v Praze (60 km od mého bydliště) – problém pro některé zaměstnavatele, „cože, a vy jako budete dojíždět?“ – nepochopitelné pro ně. Pro mě je nepochopitelná spíš jejich reakce, jako bych snad dojížděla z Brna do Prahy.
 • jazykové podmínky pro přijetí nejméně angličtina na úrovni B2, ale spíš C, ne-li rodilý mluvčí, a co takhle dva jazyky? a pak mi řeknou, že budu jen skákat kolem klientů, a nabízet jim vodu a kávu? To je fakt úplně ideální využití jazykových dovedností.
 • to, že se na pohovorech ptají na záludné otázky, není žádná novinka, ale z některých dokola se opakujících dotazů už asi rostu – „Proč se hlásíte k nám?“, „Co se vám na této práci líbí?“- proč, jen proč a pořád dokola musím na tohle odpovídat? Snad je jasné, že hledám práci. A chci pracovat!
 • Pak mohou přijít daleko „peprnější“ otázky – „Proč se máte ráda?“, „Co na sobě nemáte ráda?“, „Co byste chtěla dělat?“ „A co byste tu rozhodně nechtěla dělat?“
 • téměř u všech inzerátů vidím neustále dokola se opakující –  životopis zašlete s fotografií. To se vždy cítím, jako bych se účastnila soutěže krásy.
 • „Ozveme se vám“ v tom lepším případě. Většinou „čekám“ na odpověď dodnes.

Je toho daleko víc, ale to by mohlo pro začátek stačit. Kdyžtak uděláme někdy druhý článek na pokračování. Budu ráda za Vaše další postřehy a zkušenosti, doufám i v ty pozitivnější.

3 thoughts on “A VY NEMÁTE 20LETOU PRAXI?”

 1. Proč se máte ráda, Co na sobě nemáte ráda… Bože a k čemu jim to je? 😀 😀 To mě teda rozesmálo! Já „naštěstí“ ještě pár let budu studovat, tak toto nemusím řešit 🙂 Ale na brigády chodím 🙂 A s tou fotkou máš naprostou pravdu, k čemu jim bude to, jak vypadáš? Některé holky vypadají jako miss a v hlavně mají na*ráno… 😀 😀 😀

  WantBeFitM

 2. Taky mě občas zarážejí otázky na pohovorech 😀 Momentálně jsem přerušila studium na vyšší odborné škole, kde bohužel praxe nebyla a všude je to strašný problém. Jako chápu, že chtějí na místo někoho zkušeného, ale kde všichni mají vlastně tu praxi vzít, když je na většině míst praxe jedním hlavním požadavkem. Větu ozveme se Vám úplně nesnáším! 😀 Mohla bych spočítat na prstech jedné ruky, kdy se skutečně firma ozvala.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.