100 DNÍ ŠTĚSTÍ: Fausto Brizzi

originální název: Cento giorni di felicit

autor: Fausto Brizzi
překlad z italštiny: Alena Jíchová, Daniela Vránová (2014)
rok vydání originálu: 2013
nakladatelství: Fortuna Libri
počet stran: 384

žánr: román

čteno: 2. – 7. března

Nahlédneme do obsahu:

Co byste dělali, kdybyste věděli, že vám zbývá asi 100 dní života? Na tohle se snaží přijít hlavní hrdina knihy.
Lucio Battistini má vše, co by si každý muž přál. Krásnou ženu, děti, práci, dům a spokojený život. Ale i tak žije hekticky, ze dne na den. A neužívá si to, tak, jak by si přál a jak by měl. Do života ho vrátí až nečekaný zvrat. Až když umírá, začne si uvědomovat sílu a zároveň křehkost života. Až v posledních dnech si začne naplno užívat rodinu, a svůj život.

Moje recenze:

Název trošku zastírá téma celé knihy. Ale to je dobře. Nemám ráda, když z prvních vět poznám rozuzlení a třeba i závěr. Potom mám pocit, že jsem tím trošku ošizená. Nejvíce mě baví se knihou prokousávat, a být šokována nejen v průběhu. Mám ráda, když nás autor nutí přemýšlet, a nechat napnuté až do poslední věty. Už při četbě každý z nás určitě přemílá různé teorie, a ty během četby mění. A takové knihy jsou moje srdcovky.
Tady ale ze začátku tušíte, jak to celé bude. Už hlavní hrdina nám toho prozrazuje tolik, že ani na konci nečekáme nějaké velké změny.  A ty skutečně nepřijdou. Celý příběh mi přišel jasný a nalajnovaný.
Naopak se mi líbilo, jak k nám hrdina promlouvá a oslovuje nás čtenáře. Na začátku nám vypráví svůj příběh, ale i příběhy a osudy jeho rodiny. Mám ráda, když my čtenáři jsme vtaženi do děje. Vyznívá to, jako by autor psal vlastní vzpomínky na život, a věděl, že si to někdo bude číst. A my jsme vedeni krok za krokem příběhem a jeho myšlenkami.

Příběh se mi líbil. Ne tematikou, která je opravdu smutná. Ale tím, jak byl hezky vyprávěn. Tím, jak i ze smutného a lidského osudu, se dá udělat krásné vyprávění plné vzpomínek a hezkých chvil. Je to balancovaní, o životě, a o smrti. O radostech i strastech. O štěstí i neštěstí. O všem, co nás může potkat. A jednou nás to všechny stejně semele, smrt.
V jednu chvíli se mi hrdina zamlouval, na další stránce už se mi ale protivil, a takhle se to proměňovalo po celou dobu čtení. A na konci? Tam, kde hrdina končil svá vyprávění, se mi teprv začal zdát celkem sympatický. A tak to zůstalo až do konce.

Ukázka: 

Myslím to tak, že se chci vrátit domů. Odpusťte mi to, ale tohle není ten výlet, na který chci vyrazit. Vlastně… na který musím vyrazit.“
D´Artagnan se na mě usměje: je jediný, kdo už pochopil.
„Tvoje žena nikdy nebude souhlasit, po tom, co jsi provedl,“ podotkne.
„Zkusím to.“
„Nepochopil jsem, o čem to mluvíte,“ přizná Umberto.
„Chci někam vyrazit se svými dětmi. A s Paolou. Chci všechny dny, co mi zbývají, strávit s nimi. A ne s vámi.“
Možná jsem byl příliš přímý, a tak rychle obrušuji hrany.
„Nechápejte mě špatně, jste moji nejlepší kamarádi, jsme čtyři královnini mušketýři, ale vím o vás všechno, znám vaše přednosti a nedostatky a naopak. O svých dětech ale nevím skoro nic a ony nevědí nic o mně. V téhle chvíli potřebuju je. A ony to sice nevědí, ale potřebují mě.“
Ticho.
„Nemůžu ztratit už ani minutu.“

Kniha mi výrazně připomíná román Než jsem tě poznala od Jojo Moyes. Ty zásadní prvky a momenty jsou téměř stejné. Těžko říct, zda se autor inspiroval britskou spisovatelkou. Ale knihy vyšly ve stejný rok, tak předpokládám, že je to spíše náhoda. Pokud vás ale zaujala kniha od Jojo, tohle se vám bude také líbit.
Autorovi vyšla před 2 roky další kniha, a já se na ní už těším.

Hodnocení: 3/5

Znáte tuto knihu? Za sebe doporučuji. Není to oddechové relaxační čtení, ale ani nic náročného, u čeho byste museli dlouze přemýšlet. 

 

2 thoughts on “100 DNÍ ŠTĚSTÍ: Fausto Brizzi”

  1. Jestli je to podobné příběhu Než jsem tě poznala, určitě bych si u čtení pobrečela, ale na druhou stranu, takové příběhy jsou o to víc zajímavější, protože tě tak vtáhnou do děje, že jsou to jedny z nejlepších knih 🙂
    Možná v budoucnu by to mohla být jedna z knížek, kterou si přečtu

    Rozhodně děkuji za tvoje knižní recenze, hned se můj seznam na čtení zase o něco zvětší 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.